Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Soki owocowe. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Soki owocowe. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 3 września 2018

Sok z aronii i suszone pomidory

Witam

Sezon na przetwory trwa, w tym roku wszystko obrodziło i dojrzało znacznie wcześniej.

Sok z aronii:
Owoce zrywamy w momencie jak pojawią się pierwsze obeschnięte jagody, to znak, że aronnia jest dojrzała.
Owoce po zerwaniu zamaczam na 1-2 godziny i dokładnie myję. Umyte owoce trafiają do sokownika,
Po godzinie ( czasami trzeba poczekać dłużej) Owoce wyciągam i tłoczę na gorąco w prasie.

Dzięki temu uzyskuję dodatkowe litry soku.

Owoce z prasy wyglądają jak suche wióry

Sok po wytłoczeniu trafia do garnka, trzeba go podgrzać usunąć pianę i dodać cukru. My dodajemy w proporcji sok - cukier 2 : 1,5.
Po wymieszaniu gotowy sok przelewamy do butelek lub słoików i pasteryzyjemy.
Zapraszam do mojego nowego bloga na sronę https://wyrobydomowe.weebly.com/

A w między czasie mój syn zajął się suszeniem pomidorów. Po umyciu kroimy na połówki i wstawiamy do suszarni, najlepiej utrzymywać temp do 60 stopni. My niestety z braku czasu nie możemy tego zrobić i palimy 3 razy dziennie. 

 Wysuszone pomidory wkładamy do słoików ( dodajemy suszonych ziół: bazylia, oregano, tymianek, czosnek jak kto woli) i zalewamy ciepłym ( nie gorącym olejem). Nie mam jeszcze praktyki, ale temperatura 60-70 stopni wydaje się być optymalna. 
Pomidory po 30 dniach od zalania olejem, nadają się do spożycia.
Pozdrawiam

wtorek, 27 października 2015

Sok z Pigwy

Sok z pigwy.

Owoce pigwy zerwane 3 tygodnie temu. Wymyte i zważone - 18 kg.
Kroję w ćwiartki i nie usuwam gniazd nasiennych, (te nasiona co same wyleciały podczas krojenia wyrzucam). Nasiona zawierają amigdalinę, co to jest można sobie poczytać na necie. 
Kolejny etap to szatkowanie na plastry.
Poszatkowaną pigwę mieszam w stosunku wagowym 1:1 z cukrem, wsypuję do pojemnika i ubijam.
Pojemnik pozostawiam w temp. pokojowej 2-3 dni, wystawiam na balkon na następne 3-5 dni. Codziennie trzeba kontrolować czy pigwa nie fermentuje. Jeżeli fermentuje to nie panikować, natychmiast przystąpić do wyciskania soku, dodatkowo trzeba będzie ją przepasteryzować po wyciśnięciu w temp 80 st. przez  około 30 minut.
Po tygodniu pigwa puściła sok i jest gotowa do dalszej obróbki.


Następny etap to wyciskanie soku. Ja używam do tego celu prasy śrubowej. Przed wyciskaniem soku wsad lekko podgrzewam do temp. 30 stopni. Można to zrobić w kuchence mikrofalowej. Z podgrzanego wsadu dużo łatwiej jest pozyskać sok.
Wyciśnięty sok przelewamy do butelek i:
  • 1 Sok niepasteryzowany można przechowywać wyłącznie w lodówce przez kilka tygodni, co jakiś czas sprawdzać czy nie fermentuje.
  • 2 Sok pasteryzować w temperaturze 70-80 stopni przez około 30 minut. Można przechowywać w temp do 20 stopni w ciemnym pomieszczeniu. Pasteryzowany sok po kilku miesiącach zacznie ciemnieć, zachowyje jednak smak i aromat.