wtorek, 6 grudnia 2016

Wędzonki i kiełbasa na święta 2016

Do przerobienia:

1)  12 kg wędzonek szynka, baleron, bekon.
wg kalkulatora przygotuję na 12kg wędzonki 4,8 litra wody plus 40.8 dkg peklosoli.

Odmierzam 4.5 litra do solanki i 0,3 litra do przypraw.
0,3 litra gotuję i zaparzam przyprawy ziele angielskie, pieprz, jałowiec, kolendrę, rozmaryn.
4,5 litra mieszam z 40 dkg peklosoli,


 0,5łyżeczki cukru, i wit. c na czubky łyżeczki.


Rozpuszczoną solankę temp. około 6-8 st. nastrzykuję mięso, mięso schłodzone.
Nastrzykuję na 2 razy po 150-200 ml lub mniej na szt mięsa.




      Nastrzykiwanie w 6 -8 miejscach zależnie od wielkości kawałka. Po 5-10 min drugie nastrzykiwanie. Można w międzyczasie lekko pomasować mięso, żeby się rozeszło.
Po nastrzyku wszystko ląduje w pojemniku , na wierzch idzie bekon i całość trafia do lodówki.



2) kiełbasa ala krakowska z mięsa 10.6 kg
Czemu ala, bo nigdy nie jestem w stanie zachować proporcji mięsa 1-2 i 3 klasy. Po porostu kupuję łopatkę i dodaję z peklowanej szynki większe kawałki 1 klasy, do tego trochę wołowiny pręgi albo gulaszowej na klej.
2 i 3 klasa

     Mięso porcjowane na klasę 1 i 2, czyli krojenie, i tu jak zwykle probem, tępe noże bo wylądowały w szufladzie. To jest zmora, najlepiej listwa magnetyczna na noże i nakleić nie ruszać !!!
Porcjowanie mięsa to dzielenia na klasy czyli 1 bez przerostów i tłuszczu, im więcej tym lepiej, dalej klasa 2 i 3. Co to jest klasyfikacja i jak ją można określić proponuję poczytać na inter. :)
Klasyfikacja jest ważna bo w procesie mieszania musimy zachować kolejność,  inaczej kiełbasy będa się rozlatywać ich konsystencja nie będzie spójna. Jest  to żmudna praca ale trzeba ją wykonać.

     Oddzielamy mięso 1 klasy - duże kawałki, bez tuszczu i ścięgien,  które potem nie będziemy mielić, lub zmielimy tylko na szarpaku. Reszta to mięso z tłuszczem i ścięgnami  klasa 2 i 3, która będzie mielona na mniejszych sitach.

 Peklowanie na sucho:
Na 1 kg mięsa daję 18g peklosoli.



Jeżeli mamy odzielona klasę 1 i 2 to można zrobic tak:
Dodać więcej peklosoli na 1 klasę a mniej na 2 gą.
Dlaczego?
 Ponieważ peklujemy mieso a nie tłuszcz.

Kiełbasa zrobiona wg. receptury z kiełbasa krakowska
Wędzonki wyjęte z solanki umieszczone w osłonkach i ociekają. Czas ociekania w temperaturze pokojowej 6 godzin. Trochę krótko ale niestety czas goni.

Najlepiej robić kiełbasę i wędzonki wieczorem, żeby miały przepisowe 12 godzin do odstania.

Wieczorem wędzenie i parzenie.

Kiełbasę po 2 dniach przewdzę i w czwartek będzie gotowa.

Po tygodniu od ostatniego wędzenia wszystkie wędzonki i kiełbasa są gotowe do spożycia. Przetrzymuję je w lodówce. Jak obeschną ( 14-21 dni) to pakuję próżniowo i zmrażam.










Peklowanie wędzonek na mokro.

Peklowanie wędzonek na mokro.

Wędzonki typu szynka, polędwica, baleron, bekon, pekluję tylko na mokro. Jest to szybki i pewny sposób peklowania.

Temperatura peklowania: taka jak w lodówce 5-6 stopni.

Czas peklowania: 5-8 dni, optymalnie 6 dni ( zakup mięsa w ponedziałek lub wtorek i wedzenie w niedzielę wieczorem), wędzonki mniejsze pekluję 4-5 dni większe 7 dni.

Sposób peklowania: w zalewie z nastrzykiwaniem. Nastrzykiwanie ma na celu dotarcie solani do wnętrza wędliny i przez to skrócenie czasu peklowania. Mięso w czasie peklowania co 1-2 dni przewracamy. Solanka po pewnym czasie zrobi się czerwona, to przez krew. Solanka powinna buć klarowna i mieć przyjemny zapach.

Sposób nastrzykiwania: Umyte zimną wodą mięso nastrzykujemy czystą, zimną, przefiltrowaną solanką. W dużą strzykawkę z igłą ( do kupienia w sklepach z ak. masarskimi) naciąga się solankę i nastrzykuje mięso w kilku miejscach. Nie za dużo w jednym miejscu, żeby nie wypływała, najlepiej wbijać igłę wzdłuż włókien lub pod kątem.

Solanka to roztwór peklosoli w wodzie. ja robię wg prostego przelicznika:
na 1 litr wody 8-10 dkg peklosoli, czyli oztwór 8 - 10 %, do solanki można dodać cukru i przeciwutleniacza wit. C. Praktykuje się również dodatek przypraw, ale na początku radzę tego nie robić. Dodatek ziół najlepiej zrobić poprzez wygotowanie wywaru ( z części wody przeznaczonej do solanki). Gotowanie zapobiegnie zakażeniu mięsa i solanki, szczególnie przy dłuższych czasach peklowania.
Z tego wyraźnie widać, że gęste nastrzykiwanie i krótki czas peklowania ( do 6 dni ) jest najbezpieczniejszy i najbardziej pewny.

Ilość solanki do peklowania: na 1 kg mięsa daję 0,4 litra solanki.

Podczas peklowania zwracać uwagę na zapach i kolor solanki i mięsa. Prawidło peklujące się mięso powinno być jasno czerwone a nawet różowe, solanka klarowna.

Najlepiej kożystać z kalkulatora : http://www.wyrobydomowe.nazwa.pl/solankamokro.html